SALLE DE PRESSE

Les CV mentent

Les CV mentent
23 Juillet 2018

Les CV mentent

Selon les recherches effectuées par cvlogin.com, la plupart des CV de demandeurs d’emploi ne reflètent pas la vérité. Les gestionnaires; Les informations erronées sur l'expérience de travail, la langue étrangère, le titre, les compétences, la participation à un séminaire, les certifications détenues sont inacceptables; passe-temps, les idées fausses sur le nom et l'âge sont considérées comme acceptables.​


*** Ce communiqué de presse est à l'origine publiée en turc. 
Google Translate Application traduit cet article au français que vous voyez sur cette page. 
***


ISTANBUL (TR) - Profesyonel özgeçmiş (CV) hazırlanması konusunda online destek veren cvlogin.com, iş başvurularının ilk iletişim aracı olan CV’lerde sıklıkla kullanılan yanıltıcı bilgilerin izini sürmek amacıyla bir araştırma yaptı. Türkiye’den 18 yaşından büyük toplam 1.023 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre, CV’lerdeki kabul edilebilen-edilemeyen yalanlar gözler önüne serildi. Araştırmaya katılanların %87’si CV’lerdeki eğitim bilgisinin, %84’ü ise iş tecrübesi bilgisinin yanlış yazılmasının kabul edilemez olduğunu belirtiyor.

cvlogin.com’un araştırmasına göre, yöneticiler iş tecrübesi, yabancı dil, unvan, yetkinlikler, katılınan seminer, sahip olunan sertifikalarla ilgili yanlış bilgileri kabul edilemez görüyor. Hobi, isim ve yaşla ilgili yanlış bilgiler ise kabul edilebilir olarak değerlendiriliyor. Katılımcıların %68’i iş tecrübesi süresi, %75’i yabancı dil, %71’i unvan, %69’u yetkinlikler, %60’ı seminerler-sertifikalar konusunda yanlış bilgi vermenin kabul edilemez olduğunu söylüyor. Araştırmaya katılan 1.023 kişinin %83’ü, hobiler için yazılan yanıltıcı bilgilerin kabul edilebilir olduğu görüşüne sahip. %20’si isim, %44’si ise yaş konusunda yanlış bilgi verilmesinde sakınca görmediğini belirtiyor.

Araştırmayla ilgili açıklama yapan cvlogin.com Kurucusu Birol Kabakoğlu, “Bugüne kadar 400 binden fazla kişinin CV hazırlamak için kullandığı cvlogin.com üzerinden gerçekleştirdiğimiz araştırmada, şaşırtıcı sonuçlar elde ettik. Her ne kadar sonuçlar aksini gösterse de temel bilgiler arasında yer alan isim ve yaş gibi bölümlerde yanlış bilgi vermenin işveren tarafında büyük güven kaybına sebep olacağı şüphesiz. Öte yandan ortaya çıkan veriler, CV’de yazılan yalanları kabul edilebilir gören çok sayıda kişi olduğunu da açıkça ortaya koyuyor. Bu durum, iş arayanların CV konusunda profesyonel destek alması gerektiğini bir kez daha kanıtlıyor. CV’de yanıltıcı bilgilere yer vermek, iş başvurusu sürecini büyük oranda riske atıyor. Kişilerin yanlış bilgilerle CV’lerini şişirmek yerine, doğru bilgileri etkileyici şekilde CV’lerine yerleştirmenin yollarını araması çok önemli. Bu noktada cvlogin.com olarak 11 farklı dilde kullanıcıların tasarım ve içerik bakımından etkileyici ve bilgilendirici CV’ler hazırlamalarına destek oluyoruz” dedi.


Contact: Tülay Genç | [email protected] | +90 (850) 885 12 55


À propos de cvlogin.com

Cvlogin.com fournit une assistance en ligne à plus de 400 000 utilisateurs pour la préparation de CV professionnels, et s'efforce de fournir des résultats rapides et de grande qualité. Les CV, qui constituent le premier moyen de communication dans les processus de candidature à un poste et qui revêtent une grande importance, renforcent les personnes dans leur cheminement de carrière lorsqu'ils sont préparés correctement. cvlogin.com fournit un CV impressionnant et informatif en langues turque, azérie, russe, allemande, anglaise, espagnole, française, galicienne, hindi, néerlandaise et slovène.